Historia Internatu
O historii internatu słów kilka…
Internat przy naszej szkole istniał od chwili jej założenia tj. 1860 r. Uczniami szkoły byli wtedy wyłącznie mężczyźni i wszyscy byli zakwaterowani w Internacie. Obowiązywał prosty, spartański styl życia odpowiedni dla szkoły praktycznej. Pokoje były wyposażone w proste, niezbyt wygodne sprzęty.
Najstarsze dzieje Internatu opisuje Stanisław Brzozowski w Monografii pt. „Dzieje Szkoły Rolniczej w Czernichowie 1869-1959”:
„Głównymi zasadami całego trybu życia w zakładzie jest zajęcie pracą oraz karność, subordynacja najściślejsza.”
Rozkład dnia:
„uczniowie wstawali o godzinie 4 rano. Na mycie i ubranie przeznaczano 15 min, później odbywał się apel czyli wspólna modlitwa oraz przydział uczniów do prac i zajęć. Po apelu od godz. 5.30 do 7.30 odbywały się lekcje. O godz. 7.30 wydawano śniadanie (w jadalni na stojąco), 15 min odpoczynku i znów zajęcia od godz. 8.00 do 12.00. Obiad podawano o godz. 12.00, potem przerwa do 13.00 (zimą) lub 14.00 (latem), a potem znów zajęcia aż do zachodu słońca. Kolację podawano po ukończeniu pracy. Po krótkiej przerwie był apel czyli ustne sprawozdanie z wykonanych prac oraz modlitwa .O godz. 21.00 uczniowie szli spać. Oddalanie się z zakładu w odwiedziny do znajomych lub rodziny możliwe było tylko w zimie. Wakacji nie było, uczeń cały rok pozostawał w szkole.”
Obowiązujący wówczas jadłospis:
„Na śniadanie podawano mleko lub barszcz, na obiad polewkę, mięso, jarzyny i potrawę mączną na deser, a w piątki i soboty dania postne. Na kolację podawano jedno danie, do każdego posiłku dodawano 25 dkg chleba na osobę.”
„Sygnał do wszelkich czynności dawał duży dzwon umieszczony na wieży budynku szkolnego.”
W roku 1951 Szkoła Rolnicza stała się szkołą koedukacyjną, założono więc Internat dla dziewcząt. Pokoje mieszkalne oraz kuchnia i jadalnia znajdowały się w głównym budynku szkoły.
W 1974 roku wybudowano i otwarto nowy, czterokondygnacyjny budynek na 250 miejsc. Nadano mu nazwę „Internat pod kłosem”. W tym czasie prawie wszyscy Uczniowie szkoły korzystali z zakwaterowania w Internacie. Trwała intensywna praca wychowawcza. Wypracowany wtedy styl wychowania oraz tradycje są kontynuowane do dziś. Kadra pedagogiczna zawsze dbała o pełny rozwój osobowości uczniów.
Od 1989 r wraz ze stale rozwijającą się komunikacją miejską i podmiejską następował stały spadek ilości uczniów korzystających z Internatu. Związany z tym brak inwestycji i bieżących remontów powodował systematyczne pogarszanie się warunków socjalnych oraz niszczenie budynku. Zachodziła obawa zamknięcia działalności opiekuńczo-wychowawczej internatu. Przez kilka lat, uczniowie tworzyli jedną, koedukacyjną grupę wychowawczą liczącą około 30 osób. Wszyscy zajmowali wtedy pokoje na II piętrze budynku. Pozostałe kondygnacje wykorzystywano w różny sposób:
– I piętro budynku przejęło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i utworzono tam mieszkania socjalne dla usamodzielniającej się młodzieży.
– III piętro zajmowali lokatorzy: nauczyciele, rodziny poszukujące lokali socjalnych, pracownicy szkoły.
– na parterze urządzona pokoje gościnne gdzie nocowały wycieczki szkolne oraz goście przybywający do szkoły w tym młodzież z zaprzyjaźnionych szkół francuskich.
Od roku 2008 otwarcie nowych kierunków kształcenia (technik weterynarii i technik hotelarstwa) w Zespole Szkół Rolnicze Centrum kształcenia Ustawicznego w Czernichowie spowodowało wzrost liczby uczniów korzystających z mieszkania w internacie. Stopniowo przygotowywano i remontowano kolejne pomieszczenia. Początkowo zagospodarowano część pokoi na I piętrze odzyskanych od PCPR. W kolejnych latach powiększano liczbę pokoi włączając kolejne i wyposażając je w nowe meble.
W 2012 roku przeprowadzono poważny remont budynku, który obejmował wymianę instalacji CO, wymianę wszystkich okien oraz generalny remont II piętra budynku.
W roku szkolnym 2012/2013 w internacie zamieszkało już ponad 80 uczniów w odnowionych, trzyosobowych pokojach. Większość pomieszczeń wyposażono w nowe meble oraz pościel i zapewniono dostęp do Internetu WiFi. Wyremontowano łazienki tworząc na każdej kondygnacji (I i II piętro) sanitariaty osobne dla dziewcząt i chłopców. Na rok szkolny 2013/2014 planuje się zwiększenie ilości miejsc tak, aby zakwaterować można było 100 uczniów.
Wiosną i latem 2013 roku zrealizowano inwestycję termoizolacji budynku oraz wyremontowano kilka pokoi na parterze. W pokojach tych we wrześniu 2013 zamieszkała grupa chłopców.
Kolejny rok szkolny 2014/2015, to kolejny wzrost liczny mieszkańców internatu. Przeprowadzono dalszy remont pokoi na parterze budynku i oddano do użytku łazienkę męską oraz łazienkę przystosowaną dla osoby niepełnosprawnej. Wyremontowano korytarz na parterze internatu. W internacie zamieszkało 136 uczniów.
Rok szkolny 2014/2015 – to rok wielkich zmian. Wprowadzamy innowacje! Po raz pierwszy w historii naszej szkoły mieszkańcy internatu tworzą grupę międzynarodową. Naukę w klasie pierwszej rozpoczęła grupa 14 koleżanek i kolegów z Ukrainy. Od tego momentu internat prowadzi działalność przez siedem dni w tygodniu, a do internatu przyjęto 136 uczennic i uczniów z kraju i zagranicy zamieszkujących pokoje usytuowane na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze budynku. Wiosną 2015 roku rozpoczęły się prace remontowe na trzecim piętrze oraz w pokojach po północnej stronie parteru. Jesienią 2014 roku oddano do użytku odnowione pomieszczenie świetlicy, które wyposażono w duży, nowoczesny telewizor, bilard oraz zestaw gier planszowych.
W drodze eksperymentu i wychodząc naprzeciw prośbom Samorządu Internatu stołówkowe jadłospisy uzupełniono o dania dla jaroszy. Dla tej grupy konsumentów podaje się produkty bezmięsne w postaci jaj, warzyw lub makaronów oraz kasz.
Rok szkolny 2015/2016
Zakończono kompleksowy remont III piętra budynku internatu oraz pokoi od strony północnej parteru. Wszystkie wyposażono w nowe komplety mebli oraz pościeli. Do internatu przyjęto 186 uczennic i uczniów w tym 26 koleżanek i kolegów z Ukrainy. Internat nadal działa przez siedem dni w tygodniu oraz święta przypadające w dni robocze. Praca wychowawcza koncentruje się nad integracją międzynarodową i wdrażaniu uczniów ukraińskich uczniów do polskiego systemu pracy wychowawczej oraz polskiego trybu życia codziennego.
Rok szkolny 2016/2017
Ze względu na rekordowy nabór uczniów do klas pierwszych Szkoła uruchamia filię internatu w specjalnie wyremontowanych i wyposażonych w nowe meble pomieszczeniach południowego skrzydła budynku szkoły. Ze względu na malownicze usytuowania filii nadano nazwę Parkowa. Zamieszkało w niej 22 dziewcząt z klas pierwszych. We wrześniu 2016 roku przyjęto do internatu łącznie 228 osób, w tym 46 osób z Ukrainy.
Internat był zawsze integralną częścią naszej szkoły i jako taki stanowi placówkę o bardzo dużej tradycji. Zawsze stwarzał możliwość objęcia działaniem wychowawczym młodzież w czasie wolnym od zajęć szkolnych i zdobycie wielu praktycznych umiejętności dotyczących życia codziennego. Pobyt w Internacie kształtował samodzielność, uczył współpracy w grupie, wyrabiał odporność na trudy życia. Poprzez wspólne przeżywanie radości i trudnych chwil, stwarzał znakomitą okazję do zawierania trwałych przyjaźni.
Beata Orłowska