Członkowie koła historycznego w naszej szkole ponownie udali się na „podbój” Krakowa. Tym razem celem naszych historycznych pasjonatów stała się Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera- oddział Muzeum Krakowa. Prezentuje ona wystawę „Kraków- czas okupacji 1939-1945”, która opowiada o Krakowie i losach jego mieszkańców- Polaków i Żydów, od wieków mieszkających obok siebie, co zostało jednak przerwane przez wybuch II wojny światowej i niemiecką okupację. Muzeum znajduje się w budynku administracyjnym fabryki emalii należącej w czasie wojny do Oskara Schindlera- Niemca „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, który uratował życie ok 1100 krakowskich Żydów.
Następnie młodzież została oprowadzona przez licencjonowanego przewodnika- pana Patryka Janowicza po terenie dawnego żydowskiego getta, które funkcjonowało w latach 1941-1943 w dzielnicy Podgórze.
Ponadto niewielu mieszkańców Krakowa i okolic wie, że na terenie ich miasta znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny KL Plaszow. I właśnie to miejsce pamięci stało się ostatnim punktem naszego zwiedzania. Młodzież pospacerowała po terenie dawnego obozu i została zapoznana przez Pana Janowicza ze smutną historią tego miejsca, które pochłonęło życie kilku tysięcy ofiar.
Klaudia Jeziorowska